Soğutma Sistemleri

VRF, değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak bilinmektedir. İnsanların bulunduğu mekânlarda sıcaklı, nem ve toz miktarı gibi değerlerini istenilen sınırlarda tutulması için kullanılan klima sistemleridir.
Değişken akışkan debili sistemler son zamanlarda çok kullanılmaya başlayan gerek split klima gerekse merkezi sistem klima pazarından pay alarak büyüyen yeni teknolojik sistemdir.
Değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi, gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleriyle donatılmış sistemdir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

Değişken Debili Soğutma Sistemleri Anavtajları

1. Vrf klima bir kez kurulan kalıcı bir sistemdir.
2. Fiziksel parçaları oldukça uzun ömürlüdür.
3. Ses seviyesi düşüktür.
4. VRF Klima sistemleri yüksek binalara dahi rahatlıkla kurulabilecek şekilde tasarlanmış, sağlam gövdeli, zor koşullara dayanıklı güçlü bir tasarımı vardır.
5. Kendi içerisinde güvenlik mekanizması bulunmaktadır.
6. Arıza ikaz göstergeleri bulunmaktadır.

DX Soğutma Sistemleri

 

İnsan yoğunluğunun ve iç ortam hava kalitesi şartlarına bağlı olarak istenilen taze hava ihtiyacını karşılamak ve ortamın ısıtılıp soğutulmasını sağlayan havanın VRF dış üniteleri ve ısı bataryasından geçtikten sonra bina içinde kanallar yardımı ile taşınarak ortama üflemesini sağlayan cihazlardır.

Isıtma ve soğutma işlemleri için VRF dış ünitesine bağlı kalınarak yapılıp ilave aksesuara gerek duyulmadan görüntü ve gürültü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır. DX klima santralli sistemde tek bir santralde 900 kW kapasite bağlanarak ve on binlerce m2 alanın ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleşmektedir.

DX Sisteminin Özellikleri

1. Isıtma ve soğutmanın tek VRF dış ünite ile yapılabiliyor olması,
2. Küçük ve orta ölçekli tesislere tek yatırımla hızlı ve kolay çözüm sunmaktadır.
3. Bakım giderleri diğer sistemlere göre çok düşük maliyeti bulunmaktadır.
4. Geleneksel cihazlara göre uzun ömürlüdür.
5. Düşük ses seviyesi bulunmaktadır.
DVM (Digital Variable Multi) sistem klimaları, bir yada birkaç dış üniteye bağlı olarak çok sayıda değişken ip iç üniteden oluşan paket sistem klima sistemleridir.
Dvm sistem klimalarının en önemli özelliği birden fazla gaz dağıtım hattının bulunması ve tavan tipi, kaset tipi, salon tipi, yer tipi ve duvar tipi gibi iç ünitelere kolayca monte edilebilmektedir.
DVM sistem klimalarının, enerji tasarrufunun yanı sıra çok iyi konfor şartları sunmakta ve sistem bina içinde aynı anda bir odada soğutma yaparken diğer kısımda ısıtma yapabilmektedir.

Dvm (Digital Variable Multi)  Klimaların Özellikleri

1. Yüksek kapasiteli modüller sayesinde daha az kaplama alanı ve daha hafif üniteler,
2. Soğutucu akışkan ile Inverter PCB soğutma sistemi,
3. Yazılım tabanlı adresleme ve gelişmiş servis imkanları,
4. Dayanıklı şaft (370 N/mm2, 269 Brinell sertliği),
5. Rotasyonlu defrost ile kesintisiz ısıtma (HR model),
6. Dayanıklı şaft (370 N/mm2, 269 Brinell sertliği),
7. Asimetrik Scroll tasarımı,
8. 8400 RPM yüksek hızlı kompresör,
9. 4,71 ortalama COP ile en iyi enerji verimliliği,
10. Yüksek enerji verimliliği,

VRV Klima Sistemleri

Variable Refrigerant Volume Kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRV, Değişken Debili Soğutucu Akışkan Hacimli Klima Sistemi anlamına gelmektedir. Dış ortama yerleştirilen bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcılarının yardımı ile birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir.

VRF Klima Sistemleri,  gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleriyle donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlamaktadır.

Vrv Klima Sistemlerinin Kullanım Alanları

1. Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda kullanım için uygundur.
2. Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda kullanılmaktadır.
3. Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda tercih edilmektedir.
4. Her noktasında konfor istenen villalarda kullanım için uygun klima sistemidir.

Merkezi Klima Sistemi

VRF, VRV veya VRS olarak adlandırılan ve değişken debili soğutucu akışkan sistemi olarak da bilinen VRF sistemler, konut ve ticari ortamlara yönelik geliştirilen merkezi klima sistemleridir.
Merkezi klima sistemleri, insanların hayatını teknoloji açısından kolaylaştırmak ve kapalı ortamlarda daha kolay ısınmasını, soğumasını sağlamak amacıyla dış ortamlara vrf klima sistemi sağlamaktadır.

VRF klima sistemleri, enerji tasarrufunun öncelikli olduğu alışveriş merkezlerinde, plazalarda, ofislerde, otellerde, konut gibi mekânlarda ısıtma ve soğutma amaçlı daha çok tercih edilmektedir. Isıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanmasında, esnek iç ünite seçeneği özelliği bulunmasından dolayı tüm mekânlara uyum sağlamaktadır.

Merkezi Klima Sistemi Özellikleri

1. Bu inventerler, yüksek basınçta iyi sıkıştırma sözelliğine sahip şekilde tasarlanmıştır.
2. Minimum enerji tüketirler ve daha geniş bir sıkıştırma kontrolü sağlama özellikleri bulunmaktadır.
3. Frekans aralığı enerji tasarrufu sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.
4. İki kademli yağ ayırma teknolojisi enerji verimliliğini sağladığı gibi yağ ayırma verimliliğini de maksimuma çıkarmaktadır.

Rooftop Sistemleri

Rooftop, çatı üstü paket klima cihazlarıdır. Dış ünite ve iç ünitenin bir arada toplanmış halidir. Rooftop’ların ana kullanım alanları geniş ticari binalar, havalimanları, restorantlar, mağazalar, sinema ve tiyatro salonları, konferans salonları, endüstriyel binalar ve lojistik merkezleridir. Mekânın konumuna ve büyüklüğüne göre rooftop modelleri değişmektedir.
Rooftop’ların çalışma sistemi, içerdeki havayı dönüştürebileceği gibi bulunduğu ortamdaki havadan yararlanarak belirlenmiş yerlere taze hava vermekte ve mekânın içindeki havayı temizlemektedir.

Cihazları, kullanım yerlerine göre üç genel kategoriye ayırabiliriz:

Konutlar; 19 kw’a kadar
Küçük Ticari Binalar; 40 kw’a kadar
Geniş Ticari Binalar; 40 kw üstünde

Rooftop Klimaların Avantajları

1.Yüksek kapasiteler çıkabilen ısıtma/soğutma özelliği bulunmaktadır. (200 Kw’a kadar)
2.Tek bir gövdede iklimlendirmenin (Soğutma/ısıtma/havalandırma/nem kontrol) gerçekleştirilebilmesi mümkündür.
3.Sadece soğutma ya da ısıtma/soğutma yapan modelleri bulunmaktadır.
4.Sadece bir kanal sistemine ihtiyaç duymaktadır.  Sistemle bağlantısı basitçe kanal giriş/çıkış ağızlarından oluşmaktadır.
5.Gerekli güç ve kontrol paneli cihaz üzerinde teçhiz edilmiştir. Mikroprosessor modeller, sahip oldukları özellikler sayesinde çok daha geniş kullanım olanakları sağlamaktadır.
6.Çok geniş aksesuar olanakları mevcuttur. Tüm aksesuarlar ana gövdede kolayca monte edilebilen bir dizayn ile ilk tesis aşamasından sonra dahi sisteme ilave edilebilmektedir.

VRV & VRF Klima Sistemleri

Vrf klima sistemi diğer adıyla vrv, tek bir merkeze bağlı olarak soğutma ve ısıtma yapabilen birbirinden bağımsız, çok sayıda ünitenin olduğu klima sistemidir.

VRF veya VRV klima sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmış olup gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır.
VRV – VRF Klima Sisteminin Avantajları

Bireysel İklimlendirme Sistemi

VRF/VRV sistemi ile birbirinden bağımsız odaların bağımsız sıcaklıkları kontrol altına alınabilmektedir. ± 0.5°C’lik hassasiyet, oda sıcaklığının kontrol altında tutulmasını sağlanmaktadır.. Uygulama inverter ve iç ünite expansion valfi tarafından kontrol edilmektedir

Sistemin Yıllık Çalışma Süresinde Artış

VRF/VRV sistemleri yüksek teknoloji ile işbirliği, inverter ve sabit hızlı kompresörlerin mükemmel uyumu ile sistemin yıllık çalışma kapasitesi artmıştır.

Daha Çok İnsan İçin Daha İyi Konfor Kontrolü

VRF / VRV Klima Sistemleri, yeni veya eski, küçük binalardan büyük binalara tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılanmasını sağlamaktadır. Konfor kontrolü ile tüm sistemi iç dış ünite arasındaki kablolar yardımı ile kontrol etmek mümkün olmaktadır.

Tüm Binanın Klima Sisteminin Kontrolü

VRF/VRV sistemlerde, 64 iç üniteye kadar iç ünite tek bir merkezden kontrol edilebilmektedir. Merkezi kontrol için gereken opsiyonel kumandalar kolayca montaj edilmektedir. Binanın yapısına ve kullanım amaçlarına göre sistem kolayca dizayn edilmektedir.

Yüksek Güvenilirlik

Kompresörün başlatılma ve durdurulma sayısını azaltan denetiminin yanı sıra, döngü denetimi sayesinde başlangıçtaki yük paylaşılıp eşitlenmektedir. Bu döngü, her bir kompresörün dayanıklılığını ve güvenilirliğini arttırmaktadır. Inverter teknolojisi sistemdeki tek inverter kompresörle sağlanırken, diğer standard kompresörlerle de tam kapasite yakalanması sağlanmaktadır.

Düşük işletme Maliyeti

VRF/VRV sistemler ile 175 metreye kadar basit borulama imkanı sağlanmakta ve R410A soğutucunun kullanımı ile hem işletme maliyetleri azaltılması sağlanmakta hem de montajda kolaylık elde edilmektedir.

Uzun ömür ve yatırımın en kısa sürede geri dönmesi

VRF/VRV sistemleri kurulduktan sonra sağladığı enerji kazanımları ve uzun ömürlü olması sayesinde işletmeye tasarruf sağlamaktadır.

VRV Klima Sistemleri

Değişken soğutucu akışkan debisi anlamına gelmektedir. Dış ünite ile iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemleridir. Vrf klima sistemlerinin klasik spit klimalarından ayrılan en önemli özellikleri arasında bulunan değişken gaz derbisi özelliği sayesinde enerji tasarrufu ve birlikte çalışıp kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutma özelliği bulunmaktadır.

Tasarımı ve yapısı sayesinde çok katlı binalardan tek katlı bir villaya kadar geniş bir alanda kullanılabilmektedir. VRF Klima sistemi sahip olduğu üstün teknoloji ile akıllı binaların, şirketlerin, otellerin ve lüks villaların yıllardır ihtiyaç duyduğu klima sistemidir. Aynı zamanda ticari firmaların ve mühendislik şirketlerinin en çok tercih ettiği merkezi klima arasında yerini almıştır.

Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller soğutma sistemleri genel anlamda mahaldeki ısınan havayı dışarı atarak ortamın soğutulmasını sağlayan sistemdir. Chiller soğutma sistemleri, ısıtma sistemlerine göre kapasiteli bir mahal koşullandırma özelliğine sahiptirler. Chiller cihazları, iki ana gruba ayrılır.

Hava Soğutmalı Chiller

Plastik ve kauçuk üretim proseslerinde yoğun olarak tercih edilen soğutma yöntemidir. Kondanseri hava ile soğuyan cihazdır ve üzerinde bulunan fanlar sayesinde, kondanserden geçen soğutucu akışkanı soğutmaktadır. Hava Soğutmalı Chiller Modelleri kurulu olduğu mekanın ve işletmenin havadar olan genellikle çatıya konulması uygun olan sistemlerdir. Chiller Modelleri  su verimliğinin az olduğu yerlerde konumlandırılmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller, kondanseri su ile soğuyan cihaz sistemidir.  Kondenseri Shell and tube (Kovan tipi) veya heat exchanger(plakalı tipi) olan cihazdır. Kondanserin iç hacminin bir kısmında soğutma kulesinden dönen su dolaşmaktadır.Diğer kısmında kızgın buhar halindeki soğutucu akışkan bulunmaktadır.